Zarzadzanie ruchem produktow w magazynach

instalacje przemysłowe krakówZobacz naszą stronę www

Magazyny to bardzo specyficzne miejsca o określonych funkcjach – mają za zadanie jedynie składować i dokumentować obecność wjeżdżających oraz wyjeżdżających z nich produktów. Zadanie wydaje się być bardzo łatwe do wykonania, gdy mamy do czynienia z magazynem, w którym niewiele produktów jest składowanych w niezmienionej konfiguracji przez dłuższy czas.

Jeśli jednak mowa o magazynie hipermarketu spożywczego, wówczas mamy do czynienia z częstymi dostawami towaru oraz nieregularnym, częstym wyprowadzaniem produktów z magazynu na półki sklepowe przez pracowników. Jest dość kłopotliwe w takiej sytuacji ustalić, ile towaru należy zamówić przy następnej dostawie, ile zeszło w ciągu ostatnich kilku dni, czy które produkty należy wyprzedać, ponieważ kończą się ich terminy przydatności.

Na szczęście może sobie z tym sprawnie poradzić odpowiedni system magazynowy. Jest to oprogramowanie komputerowe, którego obsługa pozwala wykonywać wiele przydatnych czynności. Przede wszystkim, programy magazynowe są systemem informującym o ilości produktów w magazynie, oraz o kończących się zapasach, które trzeba jak najszybciej uzupełnić. Niektóre programy magazynowe współpracują z programami do fakturowania, dzięki czemu praca na magazynie jest jeszcze bardziej sprawna. Systemy magazynowe są skonstruowane w taki sposób, by maksymalnie ułatwiały pracę. Są zatem przejrzyste, najczęściej w postaci wygodnych tabelek informujących o różnych cechach towarów.

Programy magazynowe są też wygodne w obsłudze – nie potrzeba specjalnych szyfrów, czy kombinacji klawiszy, by móc sprawnie się w nich poruszać. Wystarczy tylko proste przeszkolenie pracownika w zakresie tego, w jakich sytuacjach używać programu magazynowego, co i w jakich miejscach należy wpisywać w poszczególne okienka i jak posłużyć się programem na przykład w celu wydrukowania żądanych zestawień, czy sprawdzenia interesującego nas produktu.

Wdrożenie systemów informatycznych tego typu do swojego magazynu jest przejawem przedsiębiorczości. Dzięki tym programom magazynowym pracownicy mogą pracować wydajniej, a także mniejsze jest ryzyko popełniania przez nich błędów wynikających na przykład z zamawiania niewłaściwych towarów, czy wykorzystywania zapasów.