Wady charakteru dzieci

Dla dużej części ludzi, szczególnie dla osób młodych, zarządzanie kosztami jest najtrudniejszym wyzwaniem z jakim spotkało im się zmierzyć. To nieco wysokie – dostajemy naszą pierwszą w życiu wypłatę, która wydaje nam się astronomicznie wysoka. Ale po kliku (czasem nawet po jakimś) wyjeździe do sklepu prezentuje się, że tak właściwie do celu miesiąca stało nam naprawdę dużo gotówki, że w istocie po zapłaceniu rachunków nie będziemy w istnienie już na nic sobie pozwolić. Być chyba przedstawiony przeze mnie przykład da się bardzo wysoki, ale przyznam się do czegoś – ja po prostej pierwszej wypłacie byłam oczywiście w takiej rzeczy. I już pokazała się na czym polega efektywne zarządzania kosztami. Które są moje rady?

Spisuj wybory. Toż nie jest żadna tajemnica – są na świecie rzeczy ważne i ważniejsze. Istotne jest kupowanie ciepłego swetra na zimę, ale ważniejsze jest opłacenie rachunku za palenie w utrzymaniu. Istotne jest wyjście wieczorem z kumplami na kolację, jednak istotniejsze jest, aby następnego ranka stanowiło w lodówce śniadanie. Przykłady można mnożyć w nieskończoność, i towarzyszą one do tego, aby zrozumieć, które są priorytety w decydowaniu swoim przychodem. Dobrym zwyczajem jest spisywanie na karcie, na co w poszczególnym miesiącu musimy koniecznie wydać pieniądze, przekalkulowanie, ile będziemy wymagali dać na jedzenie i transport oraz ustalenie pewnej ilości, jaką planujemy odłożyć na czarną godzinę. Posiadaj oszczędności. Oczywiście jak produkowała we wcześniejszym punkcie, szczególnie ważnej jest korzystanie pewnego dodatkowego kapitału. Na wstępie nie muszą więc istnieć astronomiczne kwoty, ale z doświadczenia wiem, że absolutnie zawsze w czasie, w jakim zrobią mi się dodatkowe oszczędności a po miesiącu z cenami i komfortami wyszłam na zero, zdarzy się jakaś sytuacja losowa, która wykona, że będę potrzebowała dodatkowej gotówki. A wtedy stosuje się płacz, zgrzytanie zębów i obietnice, że już nigdy bardzo nie doprowadzę do tego, by znaleźć się bez pieniędzy.

Co natomiast, jeśli posiadamy większym kapitałem, a nie wiemy, niczym go zainwestować? W takim przypadku konieczne jest śledzenie giełdy, przeglądanie ofert inwestycji w bankach, lub taki marketingowiec, który doradzi nam, gdzie najlepiej ulokować gotówkę.