Szkolenia pracownikow literatura

Wędlinami określa się rozmaite wyroby mięsne powstałe z materiału rozdrobnionego, z zmian wędzonki to mięsne przetwory uczynione z prostego kawałka peklowanego mięsa. Peklowanie to natomiast proces technologiczny, który liczy na oddziaływaniu solanki lub mieszanki peklującej na mięso. Efektem omawianego procesu jest zapisanie barwy oraz wytworzenie charakterystycznego mięsnego zapachu oraz aromacie. Hurtownie wędlin dzięki peklowaniu dokonują przedłużenia trwałości naszych wyrobów poprzez zahamowanie wzrostu bakterii chorobotwórczych i gnilnych. Dzięki temu klienci mogą dłużej bawić się smakiem ulubionych przetworów mięsnych bez obawy, że pomimo noszenia w lodówce przedwcześnie się zepsują.

Drinkom spośród najtańszych przetworów mięsnych oferowanych przez hurtownie wędlin jest tradycyjna szynka, najczęściej pochodzenia wieprzowego. Szynka kupowana jest z tylnej tuszy świni lub dzika, stanowi wyrób garmażeryjny oferowany jako produkt schłodzony bądź mrożony z kością albo bez. Prawidłowa barwa mięśni w szynce powinna mieścić się w zakresie między jasnoróżowej po czerwoną, i tłuszcz prawdopodobnie istnieć zabarwiony na biało, z poziomem kremowym lub różowawym. Drugim w organizacji najbardziej powszechnym wśród polskich konsumentów rodzajem wędliny jest znakomita na całkowitym świecie kiełbasa. Otóż klasyczna kiełbasa to nic dziwnego niż solone, zmielone mięso wieprzowe z dodatkiem przypraw oraz wtłoczone do osłonki celulozowej lub jelita.

Określone warunki klimatyczne w swym regionie doprowadziły do tego, że w Polsce kiełbasę utrwalano poprzez wędzenie zamiast przez naturalny proces suszenia, gdy w krajach śródziemnomorskich o mniejszej wilgotności powietrza. Niekiedy hurtownie wędlin mianem kiełbasy określały wyrób wędliniarsko-garmażeryjny powodujący nie tylko mięso wieprzowe, ale same duże domieszki mięsa innych zwierząt rzeźnych (np. wołowiny, koniny, jagnięciny, drobiu, królika, nutrii bądź osła). Powodem takich analiz były powody ekonomiczne, albowiem wieprzowina uchodziła za kosztowny surowiec, ponieważ jej brak uzupełniano różnymi typami mięs. W ten możliwość utrwalił żywy do tej pory stereotyp głoszący, iż salami wykonywane jest z oślego mięsa, frankfurterki przygotowuje się z nutrii, kabanos z koniny, zaś parówki zawierają mięso drobiowe.