Systemy oswietlenia awaryjnego

http://www.comarch-polkas.pl/comarch-cloud-computing-erp/programy-systemy-klasy-erp/

Oświetlenie awaryjne jest montowane w coraz większej ilości obiektów. Głównie są to biurowce, hale produkcyjne i inne miejsca pracy, a także szkoły i uczelnie. Ostatnimi czasy awaryjne oświetlenie popularyzuje się również w lokalach prywatnych – domach jednorodzinnych i mieszkaniach.

Instalacje oświetlenia awaryjnego stosuje się po to, aby nagłe wyłączenie dostawy energii elektrycznej nie spowodowało niespodziewanego wyłączenia się oświetlenia. W pewnych sytuacjach takie zdarzenie mogłoby przynieść katastrofalne skutki, na przykład w zakładzie pracy, gdzie działają maszyny z ruchomymi elementami, niechronionymi żadną osłoną. Dlatego stosowne zapisy na temat konieczności stosowania instalacji oświetlenia awaryjnego znalazły się nawet w prawie budowlanym.

Oświetlenie awaryjne może działać na różnej zasadzie. Może być ono realizowane przez pojedyncze oprawy oświetleniowe, w których znajduje się niewielki akumulator. Jest on ładowany podczas normalnego funkcjonowania sieci elektroenergetycznej, natomiast podczas zaniku napięcia automatycznie włącza się oświetlenie awaryjne, pobierając prąd z akumulatora. Takie rozwiązanie wymaga doprowadzenia dodatkowego przewodu do punktu oświetleniowego, będącego przewodem fazowym o stałym zasilaniu, niezależnie od pozycji wyłącznika światła. Warto by źródłem światła w oprawie była żarówka led, ponieważ pobiera ona najmniej prądu. Oprawa awaryjna led umożliwia stosowanie zwykłych lamp ledowych dostępnych w handlu, nie ma konieczności nabywania specjalnych żarówek u producenta.

Innym sposobem działania systemu oświetlenia awaryjnego jest scentralizowane źródło zasilania. W odrębnym pomieszczeniu umieszcza się zestaw akumulatorów o dużej pojemności, które pozwalają na pracę oświetlenie w całym budynku nawet przez wiele godzin. Dla jeszcze większego przedłużenia czasu pracy oświetlenia, a także możliwości wykorzystywania energii przez inne urządzenia, stosuje się dodatkowo generatory.