System odpowiedzialny za zarzadzanie obszarami firmy

wdrożenia comarchWdrożenia systemu erp comarch cdn optima - POLKAS & COMARCH - Systemy ERP

Być może spotkałeś się z określeniami typu program erp. Jeśli znasz kogoś, kto prowadzi własną firmę, lub sam takową posiadasz możesz być zainteresowany tym, co taki system dostarcza użytkownikowi.
Oprogramowanie klasy erp, znane również pod określeniami typu enterprise resource planning, czy po polsku zaawansowane zarządzanie zasobami to klasa systemów odpowiedzialnych za zarządzanie konkretnymi obszarami naszej firmy.

Składa się on z poszczególnych modułów kontrolujących procesy odpowiedzialne za takie dziedziny przedsiębiorstwa jak:
magazynowanie, zarządzanie zapasami, śledzenie realizowanych dostaw, projektowanie i rozwój produktów, zarządzanie urządzeniami i obiektami przemysłowymi, planowanie i sterowanie produkcją, zaopatrzenie, marketing i sprzedaż, zarządzanie relacjami z klientami, projektowanie i rozwój procesów, finanse i księgowość, zarządzanie jakością, czy zarządzanie zasobami ludzkimi (płace, kadry).
Oczywiście jest ich o wiele więcej, a to są te najbardziej podstawowe. Każda z tych dziedzin jest dostosowywana specjalnie pod zapotrzebowanie firmy. Każdy pojedynczy proces jest odpowiednio ustawiany tak, aby działał według wytycznych klienta. Program może także zajmować się rutynowymi czynnościami, które nie wymagają wiele myślenia, jednocześnie zwalniając z niepotrzebnych obowiązków kadrę pracowniczą, która może wreszcie zająć się konkretną pracą wykorzystującą w pełni ich potencjał. Jeżeli program wykryje jakiekolwiek nieścisłości w obliczeniach, jakiś problem lub błąd to natychmiast informuje o nich klienta przedstawiając jednocześnie szczegółowe raporty, analizy, a nawet sugerując proceduralne rozwiązania problemu.
System jest bardzo przydatny, jego działania upraszczają procedury obowiązujące w firmie, automatyzują powtarzalne procesy, skracają czas potrzebny do wykonania pracy, minimalizuje prawdopodobieństwo pomyłek, a przede wszystkim pozwala utrzymać wszystko w jednej bazie danych.