Rola plytek bezpieczenstwa

Płytki bezpieczeństwa są określane również mianem głowicy bezpieczeństwa lub membrany. Sposób zastosowania stanowi odpowiedź na pytanie, co to jest płytka bezpieczeństwa.

Zadaniem płytek bezpieczeństwa jest skierowanie we właściwe miejsce zbyt wysokiego ciśnienia, które powstaje na skutek awarii. Urządzenia mogą być stosowane w różnych systemach. Różnią się między sobą w zależności od rodzaju instalacji oraz medium. Mogą mieć różne kształty, różne rodzaje rozwiązań technologicznych, jakie wykorzystano na etapie produkcji. Mogą być również wykonane z odmiennych materiałów.

Zasada działania płytek bezpieczeństwa ( ang. bursting discs ) polega na tym, że medium robocze zostaje błyskawicznie odprowadzone z zabezpieczonego urządzenia poprzez pusty przekrój, który został stworzony w wyniku rozerwania wymiennej płytki.

Płytki bezpieczeństwa mogą być indywidualnie dostosowane do rodzaju instalacji czy urządzenia. Produkowane są zgodnie z wymogami klienta. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się płytki, które posiadają fabryczne napięcie. Kiedy ciśnienie np. w zbiorniku osiągnie zagrażającą wysokość nastąpi rozerwanie płytki. Dzięki temu ryzyko awarii staje się zdecydowanie mniejsze.

W sprzedaży dostępne są płytki nacinane laserowo, przy użyciu technologii Gi laserowej.

Bardzo popularne jest zastosowanie płytek bezpieczeństwa w połączeniu z zaworami bezpieczeństwa. W takim układzie płytka stanowi dla zaworu ochronę przed korozją, zabrudzeniem czy zniszczeniem, które powstają w wyniku działania czynników atmosferycznych.

Wszystkie płytki i zawory muszą spełniać restrykcyjne normy bezpieczeństwa, które są podyktowane przepisami prawa.