Programy magazynowe a produkcja

W firmach handlowych odpowiednie oprogramowanie magazynowo-handlowe uważane jest za standard, niezależnie czy chodzi o duże, średnie czy małe firmy. Tego typu oprogramowanie mniejszą popularnością cieszy się w małych i średnich firmach produkcyjnych, w których często uważa się je za zbędny wydatek. Wydaje się jednak, że niesłusznie.

Niekiedy zdarza się, że w firmie, pomimo dużych zapasów i skomplikowanych procesów, wszelka ewidencja prowadzona jest w formie papierowej. Dzieje się tak głównie ze względu na niechęć niewykwalifikowanych pracowników do nowych rozwiązań, konieczność przeprowadzenia szkoleń oraz żmudny proces wdrożenia ewentualnego systemu. Kierownicy i właściciele ignorują czasem przez to fakt, że dobrze dobrane oprogramowanie może w sposób znaczący pomóc w podnoszeniu efektywności produkcji. W jaki sposób? W pierwszej kolejności należy wspomnieć o możliwości monitorowania stanu zapasów, bez konieczności każdorazowego przeglądu magazynu. Co więcej, niektóre programy magazynowe pozwalają na przyporządkowanie zapasów pod konkretne zlecenia, dzięki czemu można uniknąć bardzo nieprzyjemnego zaskoczenia. Jest to szczególnie istotne, gdy prowadzimy działalność o dużej zmienności procesów produkcyjnych. W dalszej kolejności, program magazynowy umożliwia nam szybkie przeliczenie zużycia konkretnych materiałów w poszczególnych okresach. Jest to kluczowe dla planowania stanu zapasów na przyszłość, a co za tym idzie efektywnego przeprowadzania zakupów. Nie należy również zapominać o sprawie bardzo smutnej, a mianowicie o materiale ginącym z magazynu za przyczyną nieuczciwych pracowników lub kradzieży. Podgląd na żywo w stan magazynu, możliwy za pośrednictwem programu, ułatwia przeprowadzanie częstszych kontrolnych inwentaryzacji, a zatem pomaga ograniczyć straty.
Programy magazynowe pozwalają na wiele uproszczeń w procesach produkcyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że z ich wdrożeniem wiąże się dodatkowy wysiłek. Dlatego też każdy przedsiębiorca powinien rozważyć swój przypadek indywidualnie.