Obowiazek posiadania kasy fiskalnej

Czy tego chcemy czy nie, to musimy dostosowywać się do prawa, inaczej grozić za to mogą nam poważne konsekwencje.

W zasadzie co roku zaostrzane są przepisy dotyczące prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wiele zmian ma na celu poradzenie sobie z szarą strefą. Obciążenia podatkowe w Polsce są dosyć duże i przedsiębiorcy kombinują na różne sposoby, w jaki sposób zachować część pieniędzy dla siebie, zamiast oddawać je państwu.

comarch partnerPartner Comarch - Kraków - Polkas

Żeby ukrócić ten proceder, kilka lat temu wprowadzono obowiązek posiadania kas fiskalnych i za ich pośrednictwem rozliczania wszystkich transakcji. Wprawdzie nie tyczy się to wszystkich działalności gospodarczych, istnieją pewne wyjątki, które uzależnione są od rodzaju prowadzonej działalności czy też uzyskiwanych przychodów. Jednakże lwia część przedsiębiorców po wprowadzonych zmianach zmuszona była do zakupu kas fiskalnych.

Kwestia ta jest mniej problematyczna dla osób, które prowadzą stacjonarną działalność. Przykładami mogą być tutaj sklepy spożywce, apteki, salony fryzjerskie czy kosmetyczne. Kupuje się kasę i po prostu nabija sprzedawane usługi i towary. Gorzej mają osoby, które prowadzą mobilną działalność. Na szczęście i dla nich zostało przygotowane rozwiązanie: przenośna kasa fiskalna. Można ją ze sobą wszędzie zabierać i świadczyć swoje usługi w zasadzie w każdym miejscu na całym świecie. Należy jedynie liczyć się z dodatkowym bagażem i trzeba zawsze pamiętać, aby przypadkiem nie zapomnieć jej zabrać.

Z jednej strony wprowadzane obostrzenia są dosyć problematyczne i przedsiębiorcy z pewnością nie przyjmują ich z hurraoptymizmem, ale z drugiej strony nie ma się co dziwić. Biznesmeni od lat dosyć skutecznie szukają różnych sposobów na ominięcie prawa podatkowego i państwo jest zmuszone wprowadzać coraz to nowe narzędzia, aby walczyć z tym procederem.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl