Nowe obowiazki dla lekarzy

Nie da się ukryć, że praca lekarza to jeden z najbardziej odpowiedzialnych zawodów. Każdego dnia decydują oni o zdrowiu i życiu tysięcy ludzi i nie mogą sobie pozwolić na pomyłkę, gdyż może być ona fatalna w skutkach.

Tak jak jeszcze kilka lat temu lekarze mieli tylko jedno zadanie: leczenie swoich pacjentów, tak teraz w związku ze zmianami w prawie spadają na ich głowy kolejne obowiązki – posiadanie kasy fiskalnej czy też przestawienie się na komputerową obsługę pacjenta. Cel tych zmian jest raczej chwalebny, gdyż ma za zadanie ograniczyć szarą strefę oraz wprowadzić komputeryzację do medycyny, co niesie za sobą sporo plusów. Jednakże zwłaszcza dla lekarzy starszego pokolenia są to dosyć stresujące sprawy, do których nieraz od zera muszą się przyuczać.

Kasa fiskalna dla lekarza to na samym początku spory kłopot. Nigdy wcześniej nie mieli oni z takim sprzętem do czynienia, a teraz ich obsługa stała się dla nich koniecznością. Lekarze prowadzący prywatne gabinety mają obowiązek korzystania z kas fiskalnych, inaczej mogą spotkać ich za to srogie kary. A starsi panowie czy panie, którzy mają problemy z wysłaniem SMS-a, z pewnością zwłaszcza na początku obcowania z taką kasą narażeni są na spory stres przed nieraz roszczeniowym pacjentem. Na szczęście dla nich można zapisać się na szybkie kursy, które przyuczają do obsługi kas fiskalnych. Dla branży medycznej sprawdza się mała kasa fiskalna novitus nano. Jest ona poręczna, mobilna oraz łatwa w obsłudze.

Kolejna kwestia to komputerowa obsługa pacjenta. W coraz większej liczbie ośrodków wprowadzane jest oprogramowanie, do którego lekarze muszą wprowadzać cały zebrany z pacjentem wywiad, wypisane mu leki, a następnie jeszcze zobowiązani są drukować recepty oraz zwolnienia. Dla młodych lekarzy nie stanowi to żadnego problemu, ponieważ są obyci oni z komputerami. Gorzej sprawa przedstawia się dla starszego pokolenia, które być może nigdy wcześniej nie miało do czynienia z komputerem, a tu nagle muszą obsługiwać pacjenta. Wprawdzie ośrodki zdrowia zapewniają w tym zakresie kilkudniowe szkolenia, ale dla osób nieobytych z komputerami to może być zdecydowanie za mało. Praktyka czyni mistrza i po pewnym czasie lekarze radzą sobie z tą “czarną magią”, ale początkowo z pewnością doświadczają kłopotliwych sytuacji.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl