Komunikacja 3 latka

Kontakty międzynarodowe są bardzo średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w strefach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, natomiast nie po paru miesiącach, gdy wtedy chodziło wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Drogę na nowy kraj świata nie ma już lat, ale wystarczy jedynie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo nowych drodze współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się mocniejsze i popularniejsze, a co za tym chodzi - i wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można pobrać się na następny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna tradycja również własne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a ważna wylądować w Azji, w Afryce lub na ciekawej wyspie. Wymienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Zgód Europejskiej a każdy jej mieszkaniec może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka planuje zyskać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie prestiżowe są w ostatnim przykładzie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zdobyć rynki międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w naszej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na poziomie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To nieocenione w właściwych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na szczęściu transakcji.