Jak dziala centralne odkurzanie

Budując dom, lub przeprowadzając remont warto zainteresować się nowym systemem odkurzającym. Jest to praktyczny, skuteczny i przyjazny dla człowieka sposób odkurzania pomieszczeń. Centralne odkurzanie nie zatruwa domowego środowiska, a ponadto obsługa systemu nie jest trudna i pracochłonna. Jak działa centralne odkurzanie ?

Całość instalacji składa się: z jednostki centralnej, w skład której wchodzi silnik i pojemnik na kurz, z rur ssących i gniazd ssących. Warto prezentację rozpocząć od gniazda ssącego, które zasila odkurzacz. Do gniazda ssącego wpina się elastyczny wąż, który nie jest ciężki i mierzy około 10 metrów (długość może być różna). Od gniazd ssących kurz za pośrednictwem rur ssących, które umieszczone są w ścianach, podłodze, lub stropie jest przeprowadzany do jednostki centralnej, gdzie znajduje się pojemnik na kurz. Obsługa jednostki centralnej nie jest skomplikowana. Polega na opróżnianiu zbiornika z kurzu, co ma miejsce 3 – 5 razy w roku, w zależności od eksploatacji systemu, oraz na wymianie filtrów.

Kiedy najlepiej montować centralne odkurzanie ?

Taki montaż najlepiej przeprowadzać podczas budowy domu. Lecz w razie potrzeby możliwa jest instalacja systemu nawet, gdy dom jest użytkowany. Trzeba jednak wtedy wziąć pod uwagę konieczność remontu. Montaż centralnego odkurzacza można wykonać samodzielnie. Aby zmniejszyć jednorazowe koszty można całość montażu podzielić na dwa etapy. Podczas budowy domu można wykonać instalację z rur. W drugiej turze, czyli po zakończeniu budowy zamontować gniazda ssące i jednostkę centralną. Jednak w przypadku braku umiejętności, lub braku czasu może wykonać to fachowiec.

Czy warto zainwestować w centralne odkurzanie ?

System centralnego odkurzania jest wygodnym rozwiązaniem. Takie odkurzanie jest mniej uciążliwe, gdyż jednostka centralna montowana jest dalej od pomieszczeń mieszkalnych, co sprawia, że nie słychać hałasu odkurzacza. Nie czuć w powietrzu kurzu, nie unosi się pył, gdyż kurz natychmiast wyrzucany jest przez system na zewnątrz domu. Ponadto urządzenie do odkurzania jest lekkie, gdyż składa się tylko z elastycznego węża i końcówki. Taka forma odkurzania staje się coraz bardziej popularna. Wygoda i bezpieczeństwo jest ważne dla każdego, a szczególnie dla ludzi mających problemy zdrowotne.