Dlaczego kazda kasa fiskalna ma swoj indywidualny numer

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej elzab mera te dotyczy wielu polskich przedsiębiorców. Wciąż wydłuża się lista zawodów, w których takie urządzenie jest niezbędne, jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele wymogów musi spełnić dobra kasa fiskalna. Jej posiadanie to nie tylko szczegółowa dokumentacja sprzedaży oraz obowiązek wystawiania paragonów, ale znacznie więcej obowiązków, o których sprzedawca nie może zapominać.

Posiadacze kas fiskalnych muszą pamiętać i o ich rejestracji, i o systematycznych przeglądach technicznych. Ważne jest też zwrócenie uwagi na taki “szczegół”, jakim jest unikalny numer kasy fiskalnej. Dlaczego jest on tak ważny? Bo w chwili, gdy kas fiskalnych jest coraz więcej, należy podejmować szereg kroków, które pomogą w prowadzeniu ewidencji takich urządzeń oraz w utrzymaniu nad nią kontroli. Jakie numery są zatem nadawane urządzeniom rejestrującym sprzedaż?

Każda kasa ma swe indywidualne oznaczenie. Ważny jest tu numer unikatowy, czyli numer modułu pamięci fiskalnej. Ma on dość charakterystyczny układ. Składa się on z trzech liter oraz z ośmiu cyfr. Ważny jest też numer ewidencyjny-wyjątkowo ważny i z punktu widzenia urzędnika, i podatnika. W jakim celu wprowadzane jest takie oznaczenie?

Numer indywidualny kasy fiskalnej odgrywa bardzo ważną rolę. Jest on nadawany w Urzędzie Skarbowym w chwili, gdy dane urządzenie jest wprowadzane do stosownej ewidencji. Taki numer sprawia, że identyfikacja danej kasy jest łatwiejsza, a i urzędnikom łatwiej jest sprawować kontrolę nad sprzedawcami oraz usługodawcami. Obowiązkiem podatnika (czyli właściciela kasy fiskalnej) jest umieszczenie tego numeru na stałe na urządzeniu oraz zapisanie tego numeru w książce serwisowej. Taką książkę musi posiadać każda kasa fiskalna, zatem i o niej każdy przedsiębiorca powinien pamiętać.

Numery nadawane kasom fiskalnym mają ogromne znaczenie dla pracowników Urzędu Skarbowego. Dzięki nim mogą oni zachować maksymalną kontrolę nad przedsiębiorcami i usługodawcami. Numer taki chroni przed oszustwami podatkowymi i sprawia, że prowadzona w odpowiednim urzędzie ewidencja kas fiskalnych staje się bardziej przejrzysta.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl