Co z kasa fiskalna po zamknieciu firmy

Kasę fiskalną musi posiadać każdy przedsiębiorca, który zamierza sprzedawać produkty albo usługi na praca osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Nie traktuje przy tym zadania, czy sprzedawca jest płatnikiem VAT, lub jeszcze jest zrezygnowany z takich rozliczeń. Które są obowiązki posiadającego kasę fiskalną?

kokardki dla dzieci

Posiadający kasę fiskalną powinien przede wszystkim sprawdzić, czy musi obowiązkowo ewidencjonować na kasie sprzedaż, której dokonuje. W sukcesu sprzedaży drobnej, prowadzonej rzadko, czasem idealniejszym wyjściem że być kierowanie zapisów w statystyki sprzedaży niedokumentowanej. Zwolnienia z konieczności posiadania kasy fiskalnej zostały odtworzone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r. w sytuacji zdjęć z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wspominajmy o tym, że przy zakupie pierwszej kasy fiskalnej przysługuje nam zwrot sięgający nawet 90% jej cenie, nie więcej jednak, niż siedemset złotych. Znacznym udogodnieniem, zarówno dla użytkownika, jak i dostarczającego, będzie właściwie skonfigurowana kasa, czy taka, jaka posiada pełny katalog sprzedawanych produktów bądź usług. Dla użytkownika niewątpliwą korzyścią obecnej sprawie jest fakt, że otrzyma on paragon, który będzie był jako ewentualna podstawa zwrotu.

Podstawą robienia na kasie, będzie fiskalizacja kasy fiskalnej. Na czym ona polega? Istnieje wówczas jedyna i trwała procedura, która składa trwałe przypisanie numeru NIP podatnika do modułu fiskalnego. Oczywiście, możemy dostać kasę fiskalną a nie dokonywać fiskalizacji, ale taka kasa fiskalna będzie potrafiła stanowić grana do rzeczy wyłącznie w trybie niefiskalnym. Bardzo istotne jest, by fiskalizacji kasy dokonywał doświadczony serwisant, w wypadku błędu przydatnym będzie bowiem zakup nowej kasy.

Do podstawowych obowiązków posiadającego kasę fiskalną należy wydrukować bilet i wypłacić go użytkownikowi za jakimś razem, kiedy ten przygotuje zakupu, oraz raz dziennie wydrukować raport dobowy. Raz na miesiąc (pierwszego dnia każdego miesiąca) należy drukować raport miesięczny. Należy i dbać o obowiązkowym przeglądzie. Powinien on pozostać wykonany po 24 miesiącach użytkowania kasy. Pamiętajmy jednocześnie o odpowiednim przechowywaniu paragonów i raportów: ustawodawca stawia na przedsiębiorców obowiązek przechowywania kopii rolek i raportów dobowych przez okres pięciu lat, paragonów przez okres dwóch lat (z zakończenia roku podatkowego). Istotną pracą jest też pamiętanie o tym, że po upływie pięciu lat przedsiębiorca powinien obowiązkowo wymienić moduł kasy.