Choinka sztuczna 70cm

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje toż wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej zarówno ciastka a zagranicznego typu słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest sprawa choinki i czemu istnieje rzeczywiście obowiązująca w świątecznej tradycji?

Jest znacznie teorii, które świadczą o tym, skąd zabrała się tradycja świątecznego drzewka. Mówię one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Natomiast w coś bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w okresie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie kojarząc się do nauk, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się kogoś z Bogiem. Zwyczaj ten już rozpowszechnił się na całkowity świat. Można więc powiedzieć, że teraz nie chociaż w Polsce, lecz również i indywidualnych krajach Europy a w Ameryce na ogromna przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

sharp er

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na przestrzeni ostatnich 30 lat można dostrzec dużą kolej w popularności choinkowej. Tak to, były bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane wiązane ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie trudno było wówczas o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jak dodatek posiadały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które stanowiły być integrowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość rozmiarów oraz kolorów świątecznych ozdób jest wielka do opisania, jednak w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo kiedy mężczyzny, doświadczała kolei w branży trendów traktujących jej przystrajania. Lecz nie zmieniło się to, że od momentu ubrania pierwszej w sprawy choinki przez Luthera, system ten szczególnie mocno zakorzenił się w sztuce świątecznej a pamiętajmy nadzieję, że nieprędko przeminie.