Badanie plodnosci

Badanie płodności u mężczyzn polega przede każdym na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest zasadniczym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które pochodzą z jąder i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

Jak powinno odbyć się badanie?Badanie to powinno się stworzyć w terminie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez sensu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je wykonać również po innego rodzaju urazach w przestrzeni krocza a po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed dołączeniem do poszukiwania muszą stać osiągnięte określone standardy. Negatywnie na wniosek mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna stać wzięta w stopniu 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (szczególnie te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a ponadto nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna też zostać zaopatrzona w uczciwy sposób.Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich witalność i ruchliwość). Dodatkowo wyświetla się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem zalecane są również inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW diagnostyce niepłodności u mężczyzn używa się także innego rodzaju badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i wszelkiego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności potrafią być jednocześnie wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się to doświadczenia na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Stanowi obecne tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Określa ono planuj skupiania się przeciwciał z plemnikiem. Musi żyć ich naprawdę bardzo mocno, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są też innego sposobu infekcje. W projekcie ich usunięcia realizowane są badania mikrobiologiczne.